200 avukat Adalet Nöbeti’nde: Şenyaşar ailesinin talebi talebimizdir

img

URFA - Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti’ne katılan 200 avukat adına yapılan açıklamada, yargı makamlarının sessizliğine tepki gösterilerek, “Şenyaşar ailesinin talebi hepimizin talebidir” denildi. 

 
Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde 9 Mart’ta başlattığı Adalet Nöbeti 200’üncü gününe girdi. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şubesi’nin çağrısıyla bir araya gelen 200 avukat, Şenyaşar ailesinin nöbet eylemine destek verdi. ÖHD, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar ile baro başkanlarının da aralarında bulunduğu 200 avukat, nöbet eyleminde açıklama yaptı. Açıklama öncesi avukatlar, polislerce kalkanlarla ablukaya alındı. 

KATLİAMIN ÖZETİ

Abluka altında ortak açıklama metnini okuyan ÖHD Urfa Şubesi Eşbaşkanı Ali Arslan, desteğe gelen barolara ve avukatlara teşekkür etti. Hukuksuzluğun, adaletsizliğin yargı eliyle devam ettirildiği bu süreçte dayanışma içinde olmanın önemine işaret eden Arslan, “Suruç’ta, 2018 seçim sürecinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın ailesi ve korumalarıyla birlikte Şenyaşar ailesine ait işyerine saldırısıyla başlayan olay Suruç Devlet Hastanesi'nde 3 kişinin vahşi bir şekilde katledilmesiyle sonuçlanmıştır. Bir kamu kurumu olan hastanede yaşanan katliam mülki amir vali, dönemin Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, emniyet güçleri ve hastane personelinin gözü önünde vahşice gerçekleştirilmiştir” dedi. 
 
DOSYA GİZLENİYOR
 
Olayın üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen etkin bir soruşturmanın yürütülmediğini belirten Arslan, faillerin açığa çıkarılmadığını söyledi. Dosyada 3 yıldır devam eden kısıtlılık kararına değinen Arslan, dosyanın aile ve avukatlardan gizlendiğini ifade etti. Adli makamlardan umudunu kesen ailenin 9 Mart’ta, “Dosyada kısıtlılık kararının kaldırılması, etkin bir soruşturma yürütülerek faillerin açığa çıkartılarak cezalandırılması” talebiyle başlattığı Adalet Nöbeti eyleminin 200 gün boyunca her şeyi özetlediğinin altını çizdi.
 
200 GÜNDE YAŞANANLAR 
 
Arslan 200 günde yaşanan süreci şöyle anlattı: “Aile 16 Aralık 2020 tarihinde AKP İl binasına giderek il başkanı ile görüşmek istedi. Görüşme talebi reddedilen Anne Emine Şenyaşar oğlu Ferit Şenyaşar ile birlikte AKP İl binası önünde oturma eylemi başlattı. AKP İl Başkanlığı’nın şikayetçi olması üzerine gözaltına alınan anne ve oğlu bir gün gözaltında kaldı. Savcılık tarafından tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen aile, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Tarihler 9 Mart 2021’i gösterdiğinde, aile, ‘artık sabrımız kalmadı’ diyerek Urfa Adliyesi önünde adalet nöbetine başladı. 
 
GÖZALTINA ALINDILAR
 
Eylemlerinin 7’nci günü olan 16 Mart 2021’de, anne, yaktığı ağıtlarda kamu görevlisine hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. İfadesi alınan anne ve oğul aynı gün serbest bırakıldı. Eylemlerinin 17’nci gününde DTK Eş başkanı Berdan Öztürk ve DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır’ın aileyi ziyaretinin ardından aile  ‘2911 sayılı toplantı ve gösteri Yürüyüşü Kanununa Muhalefet’ suçlamasıyla gözaltına alındı. İfade işlemlerinin ardından aynı gün serbest bırakıldı. 
 
DARP EDİLDİLER
 
Eylemlerinin 22’nci günü olan 31 Mart 2021’de, anne ve oğul hiçbir gerekçe gösterilmeksizin gözaltına alındı. Güvenlik Şube Müdürlüğünde bir süre bekletildikten sonra ifadeleri alınmadan serbest bırakıldı. Eylemlerinin 24’üncü günü olan 2 Nisan 2021’de eyleme polis müdahalesi gerçekleşti. Polis tarafından darp edilen Ferit Şenyaşar sinir krizi geçirmesi üzerine hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.
 
Eylemlerinin 21’inci günü olan 30 Mart 2021 tarihinde Ferit Şenyaşar AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın kardeşi Süleyman Yıldız’ın şikayeti üzerine Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğüne ifadeye çağrıldı. Eylemlerinin 73’üncü gününde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın ziyareti öncesi aile ‘Kamu görevlisine hakaret ettiği’ iddiasıyla darp edilerek gözaltına alındı. Anne ve oğul aynı gün akşam saatlerinde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.
 
PARA CEZASI
 
14 Temmuz tarihinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın Urfa’ya yapacağı ziyaret öncesi aile kent girişinde durdurularak ‘Kamu görevlisine hakaret etmek’ suçlaması ile gözaltına alındı. İfade işlemleri bitmesine rağmen aile, Pervin Buldan şehirden ayrılana kadar emniyette tutuldu. 12 Ağustos 2021’de Adalet Nöbeti tutan aileye müdahale eden polis, bariyerlere asılan pankartı gerekçe göstererek Ferit Şenyaşar’a idari para cezası kesti.
 
ANNE ŞENYAŞAR’A DAVA
 
Emine Şenyaşar’ın katledilen eşi ve çocukları için sürdürdüğü adalet arayışı, aleyhine davaya dönüştü. Şenyaşar’a, katliamda sorumluluğu bulunan AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’a hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Hakkında 4 yıla kadar hapis cezası istenen Emine Şenyaşar Urfa 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor.”
 
AİLE YILDIRILMAK İSTENİYOR 
 
Aileye karşı bu kadar gözaltı ve baskı yapılmasının yegane sebebinin aileyi yıldırmak ve adalet mücadelesinden vazgeçirmek olduğunun altını çizen Arslan, “Bütün bu baskı ve gözaltılara rağmen aile yılmamış ve eylemlerini 200'üncü gününde ilk günkü kararlılıkla ve daha güçlü bir şekilde devam ettirmektedir” diye konuştu. 
 
‘AİLENİN TALEBİ TALEBİMİZDİR’
 
Adalet mekanizmasının işlemediğini belirten Arslan, şunları söyledi: “Bildiğiniz üzere birçok meslektaşımız mesleki faaliyetlerinden dolayı yargılanmaktadır. Toplumda Kobanê dosyası olarak bilinen HDP’li siyasetçilerinin yargılandığı HDP MYK davası devam etmektedir. Türkiye’de hukuksuzluk atmosferinin yoğun olarak hissedildiği, yaşandığı bu süreçte Şenyaşar ailesinin nöbet arayışında sonuç alınmasının, hukuka ve adalete olan güvenin sağlanması açısından önemli olduğu kanaatindeyiz. Bu dosya yıllarca süregelen cezasızlık politikasının yansımasıdır. Türkiye’de kamu görevlilerinin kamu gücünü arkasına alarak işledikleri suçlar cezasızlık politikasıyla korunmaktadır. Kamu görevlilerinin kimliklerinden dolayı korunduğunu biz faili meçhullerden biliyoruz. 3 yıldır gizlilik kararı olan ve ne aşamada olduğu bilinmeyen bir dosyadan bahsediyoruz. Ailenin adalet talepleri karşısında sessizliğe bürünen adli makamların tavrına karşı adalet nöbetine başlayan Şenyaşar ailesinin talebi hepimizin talebidir” ifadelerinde bulundu. 
 
MÜCADELENİN SEMBOLÜ 
 
Karşısında muhatap bulamayan bir annenin çıplak elleriyle adliye binası temelindeki toprağı eşeleyerek adaleti aramasının bir sembol olduğunu ifade eden Arslan, “Bu sembol adaletsizliğin, hukuksuzluğun, cezasızlık politikasının sembolü olduğu kadar, aynı zamanda çarpık ve tıkanmış olan hukuk mekanizmasına rağmen adaletten vazgeçmemenin, direnmenin ve mücadelenin de sembolüdür. Emine annenin sesi olmaya devam edeceğiz. Hukuksuzluğa dur demek, bu zulmü sonlandırmak için bugün cübbelerimizle buradayız” şeklînde konuştu. 
 
Ardından konuşan aile avukatı Bülent Duran, yaşanan katliamı anlattı. İlk tanıklığı otopsi raporu ve Adli Tıp Kurumu (ATK) raporunun verilmemesi ile yaşadıklarını belirten Duran, "Emine Şenyaşar'ın tanıklığına rağmen bu katliam gerçekleşti. Devamında ilk tutuklanan Fadıl Şenyaşar oldu. Bilinci açık olmamasına rağmen hastaneden alınarak tutuklandı" dedi.
 
SAVCI ÖDÜLLENDİRİLDİ 
 
İddianameyi düzenleyen savcının başsavcı olarak ödüllendirildiğini belirten Duran, "Bugün Şenyaşar ailesinin nöbetine destek veren arkadaşların emeği kıymetlidir. İktidar olup işlenen cinayet örtbas edilecekse, bu Şenyaşar ailesinin sorunu değil. Bu faillerin açığa çıkarılması için herkesin emek vermesi gerekiyor. Biz bugün de ailenin yanındayız, yarında olacağız" diye konuştu. 
 
BAROLAR ŞENYAŞARLARLA
 
Aile avukatının ardından baro başkanları söz aldı. Urfa Baro Başkanı Mehmet Velat İzol, "Adalet talebi  3 yıla yakındır sürüyor. Adalet talebi hepimizin talebi. Soruşturma üzerindeki gizliliğin kaldırılmasını istiyoruz. 3 buçuk yıldır neden dosyada bir ilerleme yok? Bunun cevabını bekliyoruz" dedi. 
 
AİLEYE DESTEK MESAJLARI
 
Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, "Bu onurlu mücadelede barolar, avukatlar olarak yanınızda olmaya devam edeceğiz. Sadece duruşma salonlarında değil, eylemlerde de yanınızda olacağız. Diyarbakır Barosu olarak bu davanın ucu nereye varırsa varsın yanlarında olmaya devam edeceğiz" dedi.
 
Van Baro Başkan Yardımcısı Hamza Çiftçi, adliye binasının önünde değil, içinde konuşuyor olmaları gerektiğini belirterek, "Savcılık 200 gündür devam eden bu nöbeti anlamak yerine Emine anneye dava açmayı reva görmüştür. Mücadele kararlılığının devam ettiğinin bilinmesini istiyorum. Ailenin yanında olmaya devam edeceğiz" ifadelerinde bulundu.
 
BU NASIL ADALET?
 
Son olarak söz alan Ferit Şenyaşar ise işyeri ve Suruç devlet Hastanesi'nde yaşananları anlattı. Şenyaşar, "Babamı, annemin önünde linç ederek katlettiler. 24 kurşunla yaralı kardeşlerimi katlettiler. Bu kalkanlar, bu insanlık suçunu örtemeyecektir. Bu kalkanlarla bu suçu örtemezsiniz. Bu bir insanlık suçudur. Bir annenin iki evladı ve eşi katledilmiş. Bu adliye kapısında oturuyor. Adliye kapısından içeri giremiyor, nasıl adalet kapısı oluyor bu kapı?" diye sordu.
 
Ardından avukatlar aile ile birlikte Adalet Nöbeti’ne geçti. Başsavcının izinde olduğu gerekçesiyle avukatlar adliyeye geçmedi. Avukatların eylemi, alkışlarla sona erdi. 
 
 

Diğer başlıklar

21/10/2021
22:07 Birleşik Kürt Kadın Platformu’ndan Gökkan’a destek
21:50 Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'gri liste' açıklaması
21:38 DTK Sağlık Meclisi: İktidara değil, aşıya güvenin
20:49 Ebdi: Kobanê’de sivillerin bombalanması provokasyon girişimidir
20:25 Son 24 saatte 198 kişi daha hayatını kaybetti
20:20 Bergama'da esnaftan AKP’li belediyeye tepki
20:15 Akdeniz: Tezkere için kalkan her el yeni göçmenler demek
20:10 Dedeoğulları saldırısına ilişkin 2 kişide daha atış artığı tespiti
19:52 Türkiye terörizmi finanse etmekten ‘gri liste’ye alındı
19:44 HDP Gençlik Meclisi’nden uyuşturucuya karşı şölen
19:30 Silopi’de çocuk atölyesi
18:49 İstismar failinin duruşması ertelendi
17:58 Açar’ın duruşmasında uyuşturucu iddiaları çürüdü
17:26 HDP'nin deklarasyon ziyaretleri sürüyor
17:06 Kobanê Davası’nda tanık ifadelerine dikkat çekildi
17:06 İzmir'deki gözaltılarda 4 kişi serbest
17:05 Türkiye denetimindeki Ezaz’da ‘çok eşlilik bürosu’ açıldı
16:58 Ünal, AKP-SADAT ilişkisini reddetti
16:48 İHD Urfa Şubesi: Zırhlı araçların saçtığı ölüm devam ediyor
16:45 Ferhat Tunç hakkında yakalama kararı
16:28 Dersim’de bir asker yaşamını yitirdi
16:26 ‘Kimyasal silah’ kullanımı İtalya Parlamentosu gündeminde
15:41 Özerk Yönetim’den Katalonya Parlamentosu'na ziyaret
15:37 Öğrencilerden barınma sorunu ve ÖGB şiddeti protestosu
15:31 Güven ve Alökmen için yapılan itiraz reddedildi
15:09 Dedeoğulları ailesine saldıran 9 kişi hakkında dava
15:09 Paylan’dan faiz kararına tepki: Ekonomiye bir darbe daha vurulacak
15:01 İHD raporu: Yatış izni verilmeyen tutuklu vefat etti
15:00 Ayşe Gökkan’ın avukatı: Mahkeme ‘cadı avı’ mantığı ile hareket etti
14:52 Faiz düşürüldükçe dolar yükseliyor
14:39 ‘5 dakikalık uygulamasından vazgeçilmeli’
14:36 ‘ODTÜ’yü bölecek rant ve talan yoluna izin vermeyeceğiz’
14:32 109 aydından BM’ye çağrı: Kimyasal silah iddiası araştırılsın
14:30 İHD’den milletvekillerine tezkereye ‘hayır’ çağrısı
14:26 DÖB: Mücadelemizi terörize etmeye çalışıyorlar
14:25 Kadir Çat: Bizler için her yer bir konser alanıdır
14:23 Gökkan’a verilen cezaya tepki: İtaat ettiremeyeceksiniz
14:15 İstanbul Fırıncılar Odası ekmek fiyatına zam talep etti
14:05 Oluç: Sincan, Şakran ve Kürkçüler cezaevleri acil ziyaret edilmeli
13:53 Doğan’ın duruşması ertelendi: Savcı cezanın onanmasını istedi
13:15 Taliban kadın eylemini takip eden gazetecilere şiddet uyguladı
12:57 Cenazelerini isteyen anneler Sêmalka'da oturma eylemi başlattı
12:32 Kobanê Davası: Delillerle iddia arasında bağlantı yok
12:19 'Zırhlı araçların kent merkezlerinde dolaştırılması yasaklanmalı'
12:01 Katledilmek istenen Mutlu'nun davası ertelendi
11:53 MEBYA-DER’e ‘anne’ davası
11:52 Umut Kitapevi’ne bomba atan 'iyi çocuklar'a beraat talebi
11:29 Emine Şenyaşar: Acım ilk günkü gibi taze
11:28 AYM’den Newroz bildirisi dağıtan sendikacılar hakkında ihlal kararı
11:13 Asrın Hukuk Bürosu'ndan Öcalan başvurusu
11:06 Günay’dan muhalefete ‘tezkere’ uyarısı: İktidarın değirmenine su taşır
10:58 Özerk Yönetim'den Katalonya'ya teşekkür
10:53 Öğrencilerden zehirlenme vakalarına karşı eylem
10:44 Helikopter Davası: Gazetecilerin materyalleri verilmedi
10:13 ‘Türkiye kimyasal silahlarla sivilleri katlediyor’
10:02 Xisor bölgesinde taş ocağına karşı direniş
09:59 'Özsavunma her kadın için elzem'
09:57 İzmir'de 17 HDP’li gözaltına alındı
09:54 Karadağ: Bahçeli, HSK üyesini istifa ettirerek Erdoğan’ı uyardı
09:49 Etê: Suriye Özerk Yönetim’in yer almadığı anayasa sonuç vermez
09:49 YPG Sözcüsü: Savaş Efrîn ve Serêkaniyê’deki gibi olmayacaktır
09:42 ‘Saddam Halepçe’de, Erdoğan Behdinan’da kimyasal silah kullandı’
09:40 AB uzmanı Aktar: Türkiye’nin bir kuruşluk kredisi kalmadı
09:35 Zırhlı aracın çarptığı çocuk hayati tehlikeyi atlattı
09:25 Suruç Davası avukatı: Katliamı bir kişiye yüklemeye çalışıyorlar
09:10 İnfazın yakma gerekçesi: Islah
09:09 Can Candan: Elimizi taşın altına koyarsak krizi aşabiliriz
09:08 Tutuklu yazarların kitapları için imza etkinliği
09:08 Bayındır: Muhalefet savaş tezkeresine karşı pozisyon almalı
09:07 Silopi'de çocuklar tiyatroya doyacak
09:05 Halkının yüreğine dokunan şair: Cegerxwîn
09:04 Savaş, mültecilik ve kadın emeği çalıştayı düzenlenecek
09:01 Hakkari’de bin 962 gündür yasak devam ediyor
09:01 Sokağın mesajı: Tencere hükümet devirir
09:01 İHD: Hasta tutuklular sorunu bağımsız sağlık kuruluşlarıyla çözülür
09:00 KAYY-DER: Bingöl'de ekolojik kırım yaşanıyor
09:00 Hasta tutuklu görme yetisini kaybetme riskiyle karşı karşıya
09:00 21 EKİM 2021 GÜNDEMİ
08:57 KNK: KDP gerillaların cenazelerini ailelerine teslim etmelidir
08:36 AYM'den Gezi davası kararı: İddia dayanaktan yoksun
20/10/2021
23:48 Silopi’de ‘Tiyatro ve Çocuk Festivali’ başladı
22:30 AKP’den TÜGVA savunması: Milli ve manevi gençler yetiştirme alanı
22:26 Kovid-19’dan 214 yeni vefat
22:20 Zırhlı aracın çarptığı çocuk ağır yaralandı
21:48 ÖHD Ankara Şubesi’nden kısa film etkinliği
21:25 ESP ve SGDF’den Suruç davasına katılım çağrısı
20:18 22 Ekim'de görülecek Suruç davasına sahip çıkma çağrısı
19:52 Kadınlar Bilikte Güçlü: Mücadeleyi büyüteceğiz
19:22 Katalonya, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni tanıdı
18:59 Dilek Kaya’yı katleden astsubay hakkında mütalaa hazırlanacak
18:55 Kadınlar: Çilem Doğan yalnız değildir, beraat etsin
18:40 Konya katliamında 3 şüpheli tahliye edildi
18:28 Konya katliamı sanığı için 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi
18:26 Akbelen Ormanı'nda bilirkişi keşfi yapıldı
18:22 Van’da 3.8 büyüklüğünde deprem
18:13 Beştaş: Kadınlar için toplumsal cinsiyete dayalı bütçe gerekli
17:44 AYM, Osman Baydemir’e tazminat ödenmesine karar verdi
17:36 HABAŞ'ta ihmal ifadelere yansıdı
17:28 Gökkan'a verilen ceza protesto edildi
17:20 Şiddete karşı özsavunmasını kullanan Akgün tahliye edilmedi