Türkay: İklim krizine karşı ekolojik paradigma imkansız değil

img

ANKARA - Sınırsız üretim ve tüketimin karşısında demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü bir yaşamın imkansız olmadığına dikkati çeken ekoloji aktivisti Koray Türkay, “Bu inşa için hızlı adımlar atmak zorundayız” dedi.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (DMÖ) son 50 yılı kapsayan araştırma raporuna göre 1970’ten bugüne hava koşullarından kaynaklı doğal afetlerin sayısında 5 kat artış görülürken, afetlerde 2 milyon insan hayatını kaybetti. DMÖ’nün belirttiği artış ve can kayıplarının nedeni olarak iklim krizi, küresel ve yerelde alınmayan tedbirler ve sermaye-ekoloji ilişkisi gibi durumlar gösteriliyor.  Ekoloji Aktivisti Koray Türkay, iklim gündemi ve ekolojik sorunların çözümüne ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmelerde bulundu.
 
İnsanlık tarihinde kayıt altına alınabildiği kadarıyla şahit olmadığı kadar küresel anlamda ortalama sıcaklık artışının olduğuna dikkati çeken Türkay, bunun sınırsız üretim ve tüketim sonucu ortaya çıkan bir sorun olduğunu söyledi. İnsanlık ve yerkürenin kapitalist modernitenin ortaya çıkarmış olduğu iklim kriziyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Türkay, “Karbon salınımı sıcaklık artışında çok temel bir etken. Karbon salınımı en fazla üretim araçları vasıtasıyla, sanayinin sınırsız üretimiyle gerçekleşiyor. Aynı zamanda fosil yakıt araçları ve endüstriyel hayvancılık bunun en önemli sağlayıcılarından. Sadece karbon salınımı değil aynı zamanda ormansızlaştırma politikaları da krizin temel etkenlerinden. Bunların tamamına baktığımız zaman plansız ve programsız ekonomi politikalarının sonucunda yeryüzünün en büyük ihtiyacı olan yaşanılabilir sıcaklık seviyesinin büyük bir tehlike altında olması durumuyla karşı karşıyayız” diye konuştu. 
 
PARİS ANLAŞMASI YETERSİZ
 
Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) kapsamında, iklim değişikliğinin azaltılması, adaptasyonu ve finansmanı hakkında 2015 yılında imzalanan ve 2016 yılında yürürlüğe giren Paris Anlaşması hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkay, “Krize karşı önlem olarak önümüze koyulan Paris Antlaşması’nın tüm gerekliliklerinin yerine getirilmesi bile bugünkü felaketlerin önüne geçemiyor. Bu anlaşma tamamen kapitalizmin kendisini kurtarmasına yönelik bir bakış açısından ibaret. Çünkü şunu çok iyi biliyorlar, iklim krizinin durdurulabilmesi, kapitalist modernitenin de durdurulması anlamına geliyor. Bu tabii ki devletler için şu an tercih edilebilir bir durumda değil” dedi. 
 
İKLİM MÜLTECİLERİ
 
Az gelişmiş ve gelişmemiş ülkelerde afetlere dair planlamaların olmadığını dile getiren Türkay, şöyle devam etti: “Buralardaki en büyük tehlike iklim ilticası. İnsanlar içilebilir su kaynaklarının tükenmesi ve bununla birlikte kuraklaşan topraklardan göç etmek zorunda kalacak. Bu göçlerin yönü ise tabii ki gelişmiş ülkelere doğru olacak. Ege ve Akdeniz sularında hayatını kaybeden Afrikalı, Ortadoğulu insanların sayısı bilinmezken, bunların daha büyük boyutta yaşanabileceği bir döneme girdik. Önümüzdeki yıllarda ilticaların çoğalmasıyla bu afetleri daha şiddetli yaşayacağız.” 
 
Buzulların erime hızının çok hızlı ilerlediğini de sözlerine ekleyen Türkay, çok uzun olmayan zaman diliminde özellikle kıyı şeritlerinin ve deniz seviyesinin altında olan yerlerinin sular altında kalmasını beklediklerini, bununla beraber Hollanda, New York gibi şehirlerde yaşayan insanların da göç etmek durumunda kalabileceğini söyledi. Türkay, “Bir yanıyla kıyı sahillerde yaşayan insanlar göç etmek durumunda kalacak. Aynı zamanda kuraklığın ortaya çıkardığı yaşanamayan topraklardan yaşanabilir havzalara topraklara göç söz konusu olacak” diye aktardı. 
 
DUVAR ÖRÜLÜYOR
 
Savaş gerçekliğinden dolayı halihazırda göç almış ve almaya devam eden gelişmiş ülkelerin iklim mültecilerini de sınırlarında istemeyeceğini dile getiren Türkay, şu ifadelerde bulundu: “Amerika bildiğiniz gibi Meksika sınırlarına bir duvar ördü. Türkiye ise yine Suriye’nin kuzeyi Rojava’ya duvar örüyor. Bu duvarlar sadece güvenlik sorunu ile alakalı değil. İklim krizinden kaynaklı ortaya çıkabilecek göçleri de engellemek adına örülüyor, bunu böyle okumak gerek. Bu kriz gerçekten insanlığın birbirine düşmesine neden olabilecek büyük bir sorundur. Ancak iklim krizini zirveye çıkaran kapitalist ülkeler, dünyaya karşı olan öz sorumluluklarını üstlenmiyor bunun yerine sadece kendileri için önlemler alıyor.” 
 
ARAP ÇÖL İKLİMİNE DOĞRU
 
İklim değişikliğinin hem evrensel hem de yerel anlamda günümüzdeki ve gelecekteki muhtemel etkilerinden bahseden Türkay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Örneğin Ankara’nın yakın çevresinde geçen yıl daha önce hiç görülmemiş kum fırtınaları görüldü. Bu yıl ortaya çıkan manzarayı anlatmaya bile gerek yok. Orman yangınları, Karadeniz’deki sel felaketleri pratikleri karşımızda. Benim gördüğüm kadarıyla önümüzdeki yıllarda karşılaşacağımız en büyük sorun kesinlikle kuraklık. Özellikle İç Anadolu Bölgesi’nin Arap çöl iklimine doğru sürüklendiği gerçekliği aşağı yukarı bütün ekolojistlerin, bilim insanların hemfikir olduğu bir konu. Bu durum gıda özelinde tahıl fiyatlarının da çok ciddi bir biçimde artmasına sebebiyet verecek.” 
 
YENİ BİR DEMOKRATİK MODERNİTE
 
Sınırsız üretim ve sınırsız tüketimin karşısında yeni bir demokratik modernitenin inşasıyla ekolojik-kadın özgürlükçü paradigmanın ortaya çıkarılmasının imkansız olmadığını vurgulayan Türkay, şunları dile getirdi: “Bu inşa için hızlı adımlar atmak zorundayız. Aksi takdirde kaos ortamlarının ortaya çıkışıyla toplumsal yaşam, büyük kırılmalar ve parçalanmalar yaşayacak. Çok radikal önlemler almadığımız her dakika daha fazla geç kalıyoruz. Dünya üzerinde fosil yakıtla çalışan 2,5 milyar otomobilin, otobüsün, uçağın durması gibi krizin nedensellikleri ile ilişki kurarak çözüm üretmek gerekiyor. Artık başka bir üretim biçiminin hayata geçirilmesi gerekiyor. Tabii ki bu kolay değil ama örneğin Hollanda en azından kendini kurtarmak adına fosil yakıt araçlarını önümüzdeki yıl tamamen ülkede yasaklıyor. Gelişmiş ülkeler bu tür önlemler almaya başladı fakat insanlığın en az iklim krizinin radikalliği kadar radikal önlemler alması gerekiyor.”
 
MÜCADELE İNSANLIK İÇİN ZARURİ 
 
Ekoloji örgütlerinin geçmişten bugüne önemli bir tecrübe taşıdığını aktaran Türkay, “Ekolojistler, doğal yaşam savunucuları yıllardır edindikleri bu tecrübeyi toplumun geniş kesimleriyle paylaşmaya çalışıyor. Fakat ekoloji mücadelesi belli bir kesim için değil, bu mücadele ekolojiyi yok eden Kapitalist Modernite’nin öznelerine karşı tüm insanlık için zaruri bir görev. Bunun pratiğini Kaz Dağları’ndaki irade ve topluma yansıyan farkındalık ile gördük. Biz yaşamı sadece kendi bahçemizden almıyoruz. Dünya bu konuda evrenseldir. Dolayısıyla şu an Dersim’de yanan ormanlar herkesin sorumluluğundadır” diye konuştu. 
 
‘YA BARBARLIK YA DEMOKRATİK YAŞAM’
 
Beslenme biçiminin iklim üzerindeki etkilerinden de bahseden Türkay, şunları söyledi: “Endüstriyel hayvancılığın zararları ortadayken bence besleme politikalarında değişikliğe ihtiyaç var ama bu köklü bir bilinç ile mümkün. Yani insanların, vegan-vejetaryen olarak beslenmesi veya en azından endüstriyel hayvancılıktan vazgeçerek yine küçük ölçekli doğal-ekolojik eksenli bir hayvancılığın yeniden inşası gerek. Bu tabi bir yapı bozumu gerektiriyor, yani insanlığın devrime ihtiyacı var. Bu devrim kolay görünmüyor ama biz en azından toplumdaki çelişkilerinin yoğunlaşmasıyla birlikte radikal dönüşümleri gerçekleştirme zorunda olduğumuza dair toplumu ikna edebileceğimiz bir sürecin olabileceğini görmeliyiz. Ya barbarlık ya demokratik yaşam demek gerekiyor, ekolojik bir yaşam olmaz ise gerçekten ortaya bir barbarlık çıkabilir.” 
 
Yaşanan ya da yaşanılması olası olan krizlerin durdurulabilir olduğunu belirten Türkay, “İklim krizine neden olan sıcaklık artışı ve bu ısınma 1,5 derecede şu an, bunun artması durdurulabilir. Durdurulabilirse bu göçler, bu ilticalar korktuğumuz boyutlarda olmayabilir” dedi. 

Diğer başlıklar

21/10/2021
22:07 Birleşik Kürt Kadın Platformu’ndan Gökkan’a destek
21:50 Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'gri liste' açıklaması
21:38 DTK Sağlık Meclisi: İktidara değil, aşıya güvenin
20:49 Ebdi: Kobanê’de sivillerin bombalanması provokasyon girişimidir
20:25 Son 24 saatte 198 kişi daha hayatını kaybetti
20:20 Bergama'da esnaftan AKP’li belediyeye tepki
20:15 Akdeniz: Tezkere için kalkan her el yeni göçmenler demek
20:10 Dedeoğulları saldırısına ilişkin 2 kişide daha atış artığı tespiti
19:52 Türkiye terörizmi finanse etmekten ‘gri liste’ye alındı
19:44 HDP Gençlik Meclisi’nden uyuşturucuya karşı şölen
19:30 Silopi’de çocuk atölyesi
18:49 İstismar failinin duruşması ertelendi
17:58 Açar’ın duruşmasında uyuşturucu iddiaları çürüdü
17:26 HDP'nin deklarasyon ziyaretleri sürüyor
17:06 Kobanê Davası’nda tanık ifadelerine dikkat çekildi
17:06 İzmir'deki gözaltılarda 4 kişi serbest
17:05 Türkiye denetimindeki Ezaz’da ‘çok eşlilik bürosu’ açıldı
16:58 Ünal, AKP-SADAT ilişkisini reddetti
16:48 İHD Urfa Şubesi: Zırhlı araçların saçtığı ölüm devam ediyor
16:45 Ferhat Tunç hakkında yakalama kararı
16:28 Dersim’de bir asker yaşamını yitirdi
16:26 ‘Kimyasal silah’ kullanımı İtalya Parlamentosu gündeminde
15:41 Özerk Yönetim’den Katalonya Parlamentosu'na ziyaret
15:37 Öğrencilerden barınma sorunu ve ÖGB şiddeti protestosu
15:31 Güven ve Alökmen için yapılan itiraz reddedildi
15:09 Dedeoğulları ailesine saldıran 9 kişi hakkında dava
15:09 Paylan’dan faiz kararına tepki: Ekonomiye bir darbe daha vurulacak
15:01 İHD raporu: Yatış izni verilmeyen tutuklu vefat etti
15:00 Ayşe Gökkan’ın avukatı: Mahkeme ‘cadı avı’ mantığı ile hareket etti
14:52 Faiz düşürüldükçe dolar yükseliyor
14:39 ‘5 dakikalık uygulamasından vazgeçilmeli’
14:36 ‘ODTÜ’yü bölecek rant ve talan yoluna izin vermeyeceğiz’
14:32 109 aydından BM’ye çağrı: Kimyasal silah iddiası araştırılsın
14:30 İHD’den milletvekillerine tezkereye ‘hayır’ çağrısı
14:26 DÖB: Mücadelemizi terörize etmeye çalışıyorlar
14:25 Kadir Çat: Bizler için her yer bir konser alanıdır
14:23 Gökkan’a verilen cezaya tepki: İtaat ettiremeyeceksiniz
14:15 İstanbul Fırıncılar Odası ekmek fiyatına zam talep etti
14:05 Oluç: Sincan, Şakran ve Kürkçüler cezaevleri acil ziyaret edilmeli
13:53 Doğan’ın duruşması ertelendi: Savcı cezanın onanmasını istedi
13:15 Taliban kadın eylemini takip eden gazetecilere şiddet uyguladı
12:57 Cenazelerini isteyen anneler Sêmalka'da oturma eylemi başlattı
12:32 Kobanê Davası: Delillerle iddia arasında bağlantı yok
12:19 'Zırhlı araçların kent merkezlerinde dolaştırılması yasaklanmalı'
12:01 Katledilmek istenen Mutlu'nun davası ertelendi
11:53 MEBYA-DER’e ‘anne’ davası
11:52 Umut Kitapevi’ne bomba atan 'iyi çocuklar'a beraat talebi
11:29 Emine Şenyaşar: Acım ilk günkü gibi taze
11:28 AYM’den Newroz bildirisi dağıtan sendikacılar hakkında ihlal kararı
11:13 Asrın Hukuk Bürosu'ndan Öcalan başvurusu
11:06 Günay’dan muhalefete ‘tezkere’ uyarısı: İktidarın değirmenine su taşır
10:58 Özerk Yönetim'den Katalonya'ya teşekkür
10:53 Öğrencilerden zehirlenme vakalarına karşı eylem
10:44 Helikopter Davası: Gazetecilerin materyalleri verilmedi
10:13 ‘Türkiye kimyasal silahlarla sivilleri katlediyor’
10:02 Xisor bölgesinde taş ocağına karşı direniş
09:59 'Özsavunma her kadın için elzem'
09:57 İzmir'de 17 HDP’li gözaltına alındı
09:54 Karadağ: Bahçeli, HSK üyesini istifa ettirerek Erdoğan’ı uyardı
09:49 Etê: Suriye Özerk Yönetim’in yer almadığı anayasa sonuç vermez
09:49 YPG Sözcüsü: Savaş Efrîn ve Serêkaniyê’deki gibi olmayacaktır
09:42 ‘Saddam Halepçe’de, Erdoğan Behdinan’da kimyasal silah kullandı’
09:40 AB uzmanı Aktar: Türkiye’nin bir kuruşluk kredisi kalmadı
09:35 Zırhlı aracın çarptığı çocuk hayati tehlikeyi atlattı
09:25 Suruç Davası avukatı: Katliamı bir kişiye yüklemeye çalışıyorlar
09:10 İnfazın yakma gerekçesi: Islah
09:09 Can Candan: Elimizi taşın altına koyarsak krizi aşabiliriz
09:08 Tutuklu yazarların kitapları için imza etkinliği
09:08 Bayındır: Muhalefet savaş tezkeresine karşı pozisyon almalı
09:07 Silopi'de çocuklar tiyatroya doyacak
09:05 Halkının yüreğine dokunan şair: Cegerxwîn
09:04 Savaş, mültecilik ve kadın emeği çalıştayı düzenlenecek
09:01 Hakkari’de bin 962 gündür yasak devam ediyor
09:01 Sokağın mesajı: Tencere hükümet devirir
09:01 İHD: Hasta tutuklular sorunu bağımsız sağlık kuruluşlarıyla çözülür
09:00 KAYY-DER: Bingöl'de ekolojik kırım yaşanıyor
09:00 Hasta tutuklu görme yetisini kaybetme riskiyle karşı karşıya
09:00 21 EKİM 2021 GÜNDEMİ
08:57 KNK: KDP gerillaların cenazelerini ailelerine teslim etmelidir
08:36 AYM'den Gezi davası kararı: İddia dayanaktan yoksun
20/10/2021
23:48 Silopi’de ‘Tiyatro ve Çocuk Festivali’ başladı
22:30 AKP’den TÜGVA savunması: Milli ve manevi gençler yetiştirme alanı
22:26 Kovid-19’dan 214 yeni vefat
22:20 Zırhlı aracın çarptığı çocuk ağır yaralandı
21:48 ÖHD Ankara Şubesi’nden kısa film etkinliği
21:25 ESP ve SGDF’den Suruç davasına katılım çağrısı
20:18 22 Ekim'de görülecek Suruç davasına sahip çıkma çağrısı
19:52 Kadınlar Bilikte Güçlü: Mücadeleyi büyüteceğiz
19:22 Katalonya, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni tanıdı
18:59 Dilek Kaya’yı katleden astsubay hakkında mütalaa hazırlanacak
18:55 Kadınlar: Çilem Doğan yalnız değildir, beraat etsin
18:40 Konya katliamında 3 şüpheli tahliye edildi
18:28 Konya katliamı sanığı için 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi
18:26 Akbelen Ormanı'nda bilirkişi keşfi yapıldı
18:22 Van’da 3.8 büyüklüğünde deprem
18:13 Beştaş: Kadınlar için toplumsal cinsiyete dayalı bütçe gerekli
17:44 AYM, Osman Baydemir’e tazminat ödenmesine karar verdi
17:36 HABAŞ'ta ihmal ifadelere yansıdı
17:28 Gökkan'a verilen ceza protesto edildi
17:20 Şiddete karşı özsavunmasını kullanan Akgün tahliye edilmedi