O anları anlattılar: Askerlerin önünde 'terörist' diyerek saldırdılar

img

KONYA - Meram ilçesinde ırkçı saldırıya uğrayan Dal ailesi fertleri, ifadelerinde olayın askerlerin gözü önünde yaşandığını ve ırkçı grubun kendilerine "bunlar terörist" sözleriyle saldırdığını anlattı.   

Konya’nın Meram ilçesine bağlı Çarıklıköy Mahallesi'nde yaşayan Diyarbakırlı Dal ailesi dün 60 kişilik bir ırkçı grubun saldırısına uğradı ve aile fertlerinden Hakim Dal katledildi. Saldırıya uğrayan aile fertlerinden Aydın Dal, Mustafa Dal, Hadi Dal ve Hamdi Dal, Konya Cinayet Büro Amirliği tarafından "kasten öldürmek" suçlamasıyla yürütülen soruşturma kapsamında Hırsızlık Büro Amirliği’nde ifade verdi. Aile fertleri, ırkçı saldırının detaylarını anlatarak, saldırganlar hakkında şikayetçi oldu. Mezopotamya Ajansı (MA), aile fertlerinin ifade tutanaklarına ulaştı. 
 
ÇEVREDEKİLERİN 'RAHATSIZLIĞI' 
 
Aile fertlerinden Aydın Dal, kardeşleri Hekim, Hadi, Sofi ve Hamdi Dal ile ortak hayvancılık işi yaptıklarını anlattı. Tatlıcak'da yerleri olduğunu ve 2012 yılında Çarıklar Fatih Mahallesi'nden ağabeyi Hadi Dal’ın bir arsa aldığını anlatan Dal, bu arsaya hem yerleştiklerini hem de iş yapmaya başladıklarını ifade etti. Dal, "Oraya taşındığımız ilk günden beri çevre komşu ve köylüler bizi sevmiyorlardı. Sürekli arkamızdan kendi topraklarına neden geldiğimizi, neden onların topraklarında hayvancılık yaptığımız sorgulayıp, bizi zor duruma sokuyorlardı. Hatta abim bir dönem bu sıkıntılar daha da büyümesin diye o bölgedeki arsamızı satılığa çıkardı. Ancak arsamız satılmadı” dedi. 
 
'TERÖRİST' ŞİKAYETİ
 
Komşularının kendilerini bölgede istemediklerine dikkati çeken Dal, “Düzenli işimize devam ettik. Ancak komşularımız ve köylülerimiz bize selam vermiyorlardı. Bizim için Tarım İl Müdürlüğü’ne giderek, ahırlarımızda 'terörist' sakladığımız iftirasında bile bulundular. Hayvanlarımızın telef olması için hayvanları yaydığımız bölgeye zehir atarak, maddi zarar vermeye çalıştılar. Bize neden böyle davrandıklarını bilmiyorum. Ancak etnik kökenimizden dolayı bu şekilde davrandıklarına tahmin edebiliyorum” diye kaydetti. 
 
Kurban Bayramı’nın ikinci gününde abisi Hadi Dal’ın haber vermesi üzerine olay yerine gittiklerini aktaran Dal, şunları söyledi: "Abim Hadi Dal kapımı çalarak 'Mustafa hayvanları yayarken saldırıya uğramış. Başında saçma yarası varmış. Yanına gidelim' dedi. Abimin 34 plakalı Renoult Fluence marka model aracına binerek Mustafa'nın yanına doğru yola çıktık. Abim Jandarmaya olayı haber vermemi istedi. Ben de kendi adıma kayıtlı 0538…numaralı GSM hattından 155 aradım onlar da beni Jandarma görevlilerine aktardılar. Yola çıktıktan yaklaşık yarım saat sonra Mustafa'nın hayvanları yaydığı meraya vardık. Mera çevresinde park halinde ve mera içerisinde hareket halinde yaklaşık yirmiye yakın araç vardı. Tedirgin olduk. Bu esnada abim Hamdi Dal'ın kullanmış olduğu Audi marka araç ile karşılaştık. Abilerim Hadi ve Hamdi camdan konuşmaya başladılar ve jandarma gelene kadar kalabalığın ve Mustafa'nın yaralandığı bölgeye yaklaşmama kararı aldılar. Bölgeden biraz uzaklaştıktan sonra Jandarmanın kalabalığın bulunduğu bölgeye geldiğini gördük."
 
'BUNLAR TERÖRİST'
 
Bir süre sonra askerlerin yanlarına geldiklerini ve "olay nedir" diye sorduklarını dile getiren Dal, olayı anlatmaları üzerine askerlerin köy muhtarını çağırdığını kaydetti. Dal, sonrasında yaşananları şöyle anlattı: "Muhtar bizim bulunduğumuz bölgeye doğru gelirken arkasındaki kalabalıkta onu takip ediyordu. Kalabalıktan bize yönelik küfürler geliyordu. Bize hitaben 'bunlar terörist, siz kimsiniz burda gelip hayvancılık yapıyorsunuz, sizin de araçlarınızın ...' diyerek bize ve araçlarımıza taş atmaya başladılar. Abim Hadi onları sakinleştirmeye çalışıyordu. Bize doğru gelen kalabalık bizi linç edecek diye kaçtık. Araçlarımızı çalıştırdık ancak olay yerinden kaçamadık. Abim Hamdi Dal araç içerisinde kaçmaya çalışırken kafasına gelen taş sebebiyle yaralandı."
 
ŞİKAYETÇİ OLDU
 
Bu sırada yiğeni Mustafa ve kardeşi Hekim Dal'ın yanlarına doğru geldiğini söyleyen Dal, şöyle devam etti: "Sofi Dal bu olaylar esnasında yanımızda yoktu. Kalabalık onları fark edince onlara saldırmaya başladı. Bizler de araçlarımızdan inerek, olayları ayırmaya çalıştık. Kalabalık bizi de darp etmeye başladı. Bu esnada bir el silah sesi duydum ve kardeşim Hekim Dal'ın 'yaralandım' diyerek yere düştüğünü gördüm. Kardeşime silah sıkan şahsı o an göremedim. Etraf çok kalabalıktı. Abim Hamdi diğer abim Hekim'in yanına gidebilmek için belinden çıkardığı silah ile havaya bir el ateş etti. Silahı gören kalabalık dağıldı. Abim Hadi 112'yi haber verdi. Ancak biz 112'yi beklemeden abim Hekim'i olay yerine geldiğimiz 34 plakalı Renoult Flunce marka model araç ile Şehir Hastanesine götürdük. Beni darp eden, kullandığımız araçlara zarar veren, yiğinem Mustafa'yı silah ile yaralayan ve kardeşim Hekim Dal'ı öldüren şahıslardan davacı ve şikayetçiyim.”
 
'KÜRTLERİ BURADA İSTEMİYORUZ’ 
 
Yaşananları anlatan Hamdi Dal ise, mahalledekilerle sürekli problem yaşadıklarını kaydetti. Dal, 2017-2020 yıllarında 2 kez hayvanlarının zehirlendiğini belirterek, “Hayvanlarımız telef oldu. Bu husus Tarım İl Müdürlüğü kayıtlarına da geçmiştir. Ayrıca çevre köylüler bizim çocuklarımızı da dövüyorlardı. Bunun sebebi ise bizim doğu illerinden göç etmiş ve etnik kimliğimiz olan Kürtlük sebebiyle olduğunu düşünüyorum. Çünkü daha önceden bize hitaben o bölgedeki köylüler ‘Siz Kürtleri burada istemiyoruz. Size burada hayvan güttürmeyiz’ demişlerdi. Bu hususlar sebebiyle arsamızı ve ahırımızı bir sene önce satılığa çıkardık ancak satamadık” dedi. 
 
MUHTARIN YANINDAKİLER SALDIRDI  
 
Olay yerine yaklaştıklarında 10-15 civarında araç ve insan kalabalığıyla karşılaştıklarını anlatan Dal, kardeşi Hamdi'yi "Burası çok kalabalık bir sıkıntı çıkacak, jandarma gelene kadar uzak duralım" diye uyardığını ifade etti. Araçlarıyla Mustafa Dal'ın hayvanları bıraktığı bölgeye gittikleri sırada yanlarına askerlerin geldiğini paylaşan Dal, "Biz de jandarma yanımıza gelene kadar bekledik. Jandarma yanımıza gelip ne olduğunu sorduğunda ‘Bu kalabalık neyin nesidir komutanım. Bu kalabalıktan yeğenime doğru ateş edilmiş ve yeğenim yaralanmış. Bunların derdi nedir’ dedim. Jandarma komutanı ‘dur bi muhtarı arayıp sorayım’ dedi ve telefonuyla muhtarı aradı. Muhtara yanına yanlız bir şekilde gelmesini söyledi. Muhtar bölgeye gelince peşinden diğer köylüler de geldi. Muhtarın arkasından gelen köylüler bize taş atmak suretiyle saldırmaya başladı" diye anlattı. 
 
Araçlarına zarar vermelerine rağmen tepki göstermediklerini kaydeden Dal, şöyle devam etti: “Bu kez köylüler bize saldırmaya başladılar. Ben ‘Durun bu kadar kalabalık bir şekilde saldırmak doğru mu? Yazık günah değil mi araçlarıma zarar veriyorsunuz' dememe rağmen köylüler ‘arabanızın da sizin de ...' gibi küfürlerle bana, kardeşlerim Aydın ve Hamdi’ye saldırmaya başladılar. Bu esnada bir el silah sesi duydum. Sesin geldiği yöne baktığımda kardeşim Hekim Dal'ın yere düştüğünü gördüm. Silahı kullanan şahsı tam olarak göremedim. Kardeşim yere düştükten sonra Hamdi’de kardeşime saldıranları durdurmak için belinden çıkardığı tabanca ile bir el havaya ateş etti. Ben önce 112 ihbar hattını arayarak, ambulans istedim. Sonra kafamdan bulunduğumuz bölgenin mera olduğu ve 112’nin geç geleceğini düşünerek 34 plakalı Renoult Fluence marka model aracıma yaralanan Hekim’i kardeşim Aydın ile birlikte taşıdık."
 
SALDIRI ANINI ANLATTI
 
İlk saldırıya uğrayan Mustafa Dal ise, 21 Temmuz saat 23.00-24.00 sıralarında olayın meydana geldiği belirterek, " Çarıklarköyü mevkiinde yaklaşık 1600-1700 civarında küçükbaş hayvanlarımızı otlatırken yanımıza beyaz renkli kamyonet şeklinde bir araç yaklaştı. Aracın uzak olması ve havanın karanlık olması sebebiyle kaç kişi ve kimler olduklarım tam olarak seçemedim. Fakat yaklaşık 15-20 kadar şahıs, hem araç içerisinden hem de aracın kasa kısmından inerek ‘anası…' şeklinde küfür etti ve silah sıkmaya başladılar. Boyun kısmımdan ve sol el bileğimden saçma yarasıyla yaralandım. Bunun üzerine ben olay yerinden hedef olmamak için hayvanların içine doğru koşarak kaçtım” diye anlattı.
 
Sonrasında amcası Hamdi Dal’a haber verdiğini aktaran Dal, şöyle devam etti: “Alan dağlık ve kırsal bir bölge olduğu için amcamın beni bulamamasından korktuğum için 15-20 dakika sonra tekrardan aradım ve ‘Ne yaptın amca geldin mi?’ dedim. Amcam ‘geldim ama bulamadım güneş panellerinin oradayım’ dedi. Ben de bunun üzerine güneş panellerinin yerini bildiğim içim onun yanına geldim. Güneş panellerinin yanına geldiğimde Aydın Dal, Hadi Dal, Hamdi Dal isimli amcalarım ve jandarma ekibi oradaydı. Kalabalık grup da güneş panellerinin yanında bulunuyordu, Hamdi amcam ile grup arasında arbede vardı. Ben amcamla buluştuktan 5-10 dakika sonra Hakim amcam yanımıza geldi. Hakim amcam yanımıza geldikten sonra ‘ne oluyor bir köy adam üzerimize geliyorsunuz bizi dövüyorsunuz’ şeklinde grubu doğru bağırdı. Bunun üzerine gruptaki şahıslar bize doğru saldırmaya başladı taş ve sopalarla üzerimize doğru geldiler."
 
MA / Berna Kişin - Berivan Altan 

Diğer başlıklar

26/07/2021
23:42 MSB: Bir asker hayatını katbetti
23:34 Tunus'ta 1 ay sokağa çıkma yasağı
22:06 SES’ten Şırnaklılara aşı olma çağrısı
21:27 HDP’den vekillerinin dahil edilmediği yurt dışı gezilerinin araştırılmasına ilişkin önerge
21:01 Boğaziçi akademisyenleri rektör adayı belirleme sisteminde uzlaştı
20:31 Koronadan 63 kişi daha hayatını kaybetti
19:50 Buldan: Kürtlerin birlik zamanı geldi
18:37 Katledilen Gamze Açar soruşturması tamamlandı
17:20 KESK, TİS taleplerini iletti
17:00 Kadın sürücüye hakaret eden erkek gözaltına alındı
16:54 CHP'li Bolu Belediyesi mültecilerin su faturasına 10 kat zam yapacak
16:47 Şenyaşar ailesi keyfi gözaltına ilişkin suç duyurusunda bulundu
16:36 Buldan: Tecrit demokratik çözüm yollarını tıkıyor
16:32 Kadınlar Kato’da buluştu
16:30 ABD Irak’taki savaş misyonunu sona erdiriyor
16:17 TTB’den Kovid-19'a karşı acil çağrı
16:14 Aldar Xelil: Tarafsız heyetler Efrîn Mezarlığı’nda inceleme yapmalı
16:11 İnfazı bittikten 6 ay sonra tahliye edildi
15:52 Mızraklı'dan Diyarbakırlılara aşı çağrısı
14:48 Yargıtay’dan Kobanê protestolarına dair çarpıcı karar
14:28 İHD’den polis müdahalesine soruşturma talebi
13:44 KNK Eşbaşkanı Murad: Kürt partileri işgale karşı tutum almalı
13:23 Baraj politikası Yalıntaş Göleti’ni kuruttu
13:10 AKP İl Başkanlığı binasında intihar girişimi
12:57 Irkçılığa karşı birlikte mücadele çağrısı
12:54 GÖÇİZDER: Irkçı saldırılara karşı köklü çözümler bulunmalı
12:48 Efrîn'de çıkarılan cenazelerin akıbeti Meclis gündeminde
12:03 Diyarbakır'ın yüzde 76'sı kendini güvende hissetmiyor
11:53 Savaş şiddetlendi, binlerce Afgan göç yollarına düştü
11:41 Emine Şenyaşar: Oğlum bırakılmadan buradan kalkmayacağım
11:38 Şırnak Barosu Başkanı: Irkçı saldırılar münferit değil
11:34 Avukatlardan İmralı başvurusu
11:30 Memur-Sen zam talebini açıkladı
10:37 Besta’da korucular asırlık ağaçları kesiyor
10:12 Çınar'da 6 mahalle karantinada
09:44 Tunus Cumhurbaşkanı Said Meclis’i feshetti
09:19 Dönüşümlü açlık grevi 242'nci gününde
09:18 Gazeteci Mame: KDP yönetmekte zorlanıyor
09:03 Bir mücadele hikayesi
09:01 Öcalan’a avukat yasağı 10’uncu yılında: İmralı’da hukukun 'h'si bile yok
09:01 CHP Rize İl Başkanı: Karadeniz’i tahrip eden AKP projeleridir
09:00 El koyduğu sigaraları satan komutan göreve iade edildi
09:00 26 TEMMUZ 2021 GÜNDEMİ
25/07/2021
22:55 Dünyanın kuzeyi de ısınıyor
21:54 Anastasiadis: Kıbrıs'ı tanımayan, pasaportuna da sahip olamaz
21:10 Şehba'ya top atışları: 2'si çocuk 4 yaralı
20:29 Kaya: Herkese düşmanlık yapan bir iktidarla karşı karşıyayız
19:33 Vaka sayısı 14 bini aştı
19:19 Serêkaniyê'de paramiliter gruplar arasında çatışma
19:00 Ozan Yıldız Futbol Turnuvası başladı
18:18 Akbelen'de direniş 9'uncu gününde
17:52 Geliyê Bilûr'da orman yangını
17:18 Gölete giren biri çocuk 2 kişi boğuldu
17:09 48 barodan Yeni Şafak'ın 'tetikçi' manşetine tepki
16:47 Çiftçiler elektrik kesintilerine karşı TEİAŞ'ı bastı
16:36 Hindistan’da muson yağmurları 127 can aldı
16:36 Tabip odasından muhtarlarla aşı toplantısı
15:43 Milleyha Kuş Cenneti için çağrı
15:21 Hozan Diyar: Kürt halkı bu provokasyonlara karşı tavır almalı
13:48 Arhavi’de selin bilançosu açıklandı
12:05 Türkiye Girê Spî’de 2 kadını kaçırdı
10:55 Şenyaşar ailesi 139 gündür 'adalet' bekliyor
10:14 Türkiye'ye bağlı gruplar mezar taşlarını satıyor
09:50 Belçika sular altında!
09:05 Açlık grevi 241'inci gününe girdi
09:04 Diyarbakır'da günlük vaka sayısı 500'e ulaştı: Tek çıkış yol aşı
09:03 Yetkililere açlık grevi çağrısı: Yasaları uygulayın
09:02 İktidar ve muhalefet söylemleriyle sopa sallıyor
09:01 Urfa’da hastane arazisi konut alanına çevrildi
09:00 25 TEMMUZ 2021 GÜNDEMİ
24/07/2021
23:24 Bab'ta TSK üssüne saldırı: 2 asker yaşamını yitirdi
22:30 İskoç oyuncu Mike Mitchell hayatını kaybetti
22:17 Boğaziçili akademisyenlerden 5 isim hakkında suç duyurusu
21:34 Lozan Antlaşması 98'inci yılında protesto edildi
19:50 58 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı arttı
19:05 CFWIJ: Bu yıl 44 kadın gazeteci kolluğun saldırısına uğradı
18:50 Dayanışma konserinde müzik ziyafeti
18:43 Sanat eğitimi verilen Kürt ve Arap çocukların çalışmaları sergilendi
18:22 Afganistan'da sokağa çıkma yasağı
18:01 Kayıp öğretmenin cansız bedenine ulaşıldı
17:36 Hakkari'deki STÖ'lerden ırkçı saldırılara ortak yanıt
15:22 KDP'ye bağlı güçler HPG noktalarını hedef aldı
14:49 İnfaz listesinde olduğu açıklanan Tunç: Bu gidişatı durdurmamız lazım
14:45 Kanser riski bulunan tutukluya Eylül ayında randevu verildi
14:40 HDP: Özgür Basın mücadelesinin yanındayız
14:23 Hasta tutuklu Kılıç için tahliye çağrısı
13:53 İHD Çanakkale kentteki mevsimlik işçilerin sorunlarını raporlaştırdı
13:53 İHD: Korkmaz koşulsuz şartsız tahliye edilmeli
13:47 TBB: Baroların hedef gösterilmesi yanlış
13:33 Ölüme sebep olan linç saldırısıyla ilgili 1 kişi tutuklandı
13:18 29 yıldır kayıp Hasan Gülünay’ın kızı: Asla vazgeçmeyeceğiz
12:39 KDP'nin gözaltına aldığı 3 siyasetçiden 45 gündür haber yok!
12:16 Batman Belediyesi eski başkanı tahliye oldu
12:01 Haran ve Akyıldız'ın akıbeti soruldu
10:22 Şenyaşarlar: Adalet bekçileri her zaman var olacaktır
09:38 CTP milletvekili Akansoy: Onlarca yıllık emeği heba ettiniz
09:01 Cezaevlerindeki açlık grevi 240'ıncı gününe girdi
09:01 Zeytun: Kürt sorunundaki çözümsüzlük saldırılara davetiye çıkarıyor
09:01 Mevsimlik işçiler 5 gündür susuz: Ayrımcılık yapılıyor
09:01 KNK Eşbaşkanı Karamus: Birliği sağlarsak Kürdistan statüsüne kavuşur