PYNK üyesi Bektaş: Türkiye bütün gücüyle Özerk Yönetimi engellemeye çalışıyor

img

İSTANBUL - ENKS ile başlattıkları görüşmelerin tıkanma nedenini anlatan PYNK Müzakere Heyeti Üyesi Sema Bektaş, Türkiye’nin çıkar ilişkilerini kullanarak Kuzey Suriye Özerk Bölgesi’nin statü kazanmasını engellemeye çalıştığını söyledi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Bölgesi’nde Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) ile Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) arasında başlatılan birlik görüşmelerinde tıkanıklık hala aşılmadı. Bu konuda taraflarca yapılan açıklamalar ve yansıyan bilgilere göre, müzakereler pek çok konuda anlaşma sağlanmasına rağmen ENKS’nin öne sürdüğü şart ve talepler nedeniyle tıkandı.
 
Bir yandan Kürtler arası birliğe odaklanan Özerk Yönetim, diğer taraftan ise statülerinin uluslararası alanda tanınması için diplomasi faaliyetleri yürütüyor. PYNK Müzakere Heyeti Üyesi Sema Bektaş, ENKS ile yürütülen müzakerelerin tıkanma nedenleri ile statü kazanma amacıyla sürdürdükleri diplomatik temaslar hakkında Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.
 
ENKS İLE HİÇBİR TEMAS YOK
 
ENKS ile başlatılan görüşmelerin ABD seçimlerinin hemen öncesinde öne sürülen kimi gerekçeler nedeniyle durduğunu belirten Bektaş, şuan için hiçbir temas olmadığını paylaştı. Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Ebdi’nin görüşmelerin yeniden başlaması konusunda taraflara yaptığı çağrının ardından PYNK olarak görüşmelere hazır oldukları mesajı verdiklerini hatırlatan Bektaş, ENKS’nin ise görüşmelere yeniden başlama yönünde bir irade beyanında bulunmadığını ifade etti.
 
Bektaş, bununla birlikte son dönemde ABD’lilerin görüşmelerin yeniden başlaması için hem kendileriyle hem de ENKS ile görüşmeler gerçekleştirdiğini, yine Federe Kürdistanı Bölge Hükümeti yetkililerinin de bu kapsamda görüşmelerde bulunduğu bilgisini paylaştı.
 
GÖRÜŞMELERİ ENKS TIKIYOR
 
Kürtlerin içinden geçtiği tarihsel süreçte ENKS’nin halkın da fark ettiği üzere küçük şeyleri bahane ederek görüşmeleri tıkadığını söyleyen Bektaş, “Siz ‘Peşmergeye filan şeyler söylemişsiniz, özür dilemeniz gerekir’ diyorlar. Temsilcileri, ‘ABD seçimleri öncesi seçimler bitene kadar bekleyelim, Suriye ve Ortadoğu siyasetlerini anlayalım’ diyorlardı. Yine ‘Suriye’nin içinde bulunduğu durum iyi değil. Beşar Esad giderse yerine muhalifler gelecek’ dediler. Onlar da Suriye muhalefetinin içinde olduğu için bunu da bir engel olarak önümüze koydular. Görüşmelere katılmama bahaneleri bunlar. Halen de ‘ABD’nin Suriye ve Ortadoğu siyaseti nasıl olacak anlayalım, ona göre hareket edelim’ diyorlar” diye konuştu.
 
Görüşmelerin başlangıcından beri çok zorlu bir süreç geçirdiklerini dile getiren Bektaş, ENKS’nin daha önce üzerinde uzlaştıkları konuları bile yeniden tartışmaya açarak görüşmeleri tıkamaya çalıştığını ekledi.
 
Bektaş, ENKS’nin özsavunma güçlerinin lağvedilmesi, okullardaki anadilde eğitimin durması ve Toplumsal Sözleşme’nin değiştirilmesini yeniden gündeme getirdiğini belirterek, şunları söyledi: “Bu konularda anlaşalım sonra devam ederiz diyorlar. Ancak bu konularda zaten anlaşmıştık. Toplumsal Sözleşme için anlaşma sağlandığı zaman eğer ihtiyaç duyulursa gerekli değişiklikler yapılır demiştik. Şimdi diyorlar ki ‘Toplumsal Sözleşmeyi değiştirelim’. Kürtlerin tek başına sözleşmeyi değiştirme durumu yok ki. Bütün halklar bunu birlikte inşa etti."
 
Şimdi gidip diğer halklara ihtiyaçlarımız doğrultusunda bazı noktaları değiştirelim diyemeyeceklerini söyleyen Bektaş, ENKS'nin tutumuna dair "Sürekli özür dilememiz gerektiğini söylüyorlar. Böyle küçük şeylerle oyalıyorlar. Mesela savaşın başladığı ilk zamanlarda kaybolan bazı kişileri soruyorlar. O zaman Özerk Yönetim de yoktu, rejim buradaydı, DAİŞ buradaydı. Bir yıl önce QSD tarafından kurulan komisyon kayıpları araştırıyor. Halen de bu kişiler nerede diye soruyorlar. Bugüne kadar bizim de yüzlerce insanımız kayıp. Devrimin ilk yıllarıydı, her şey karman çormandı. Böyle küçük şeyleri bahane ediyorlar” diye konuştu. 
 
'DEVRİMİ NİYE YAPTIK?’
 
Bektaş, ENKS’nin öne sürdüğü bir diğer şartın ise Kürtçe anadilde eğitimin verildiği mevcut sistemin sonlandırılarak rejim dönemindeki eğitim sistemine dönülmesi olduğunu aktardı. ENKS'lilerinin kendilerine 'Özerk Yönetim resmiyete kavuşursa Kürtçe eğitim verilebilir' dediğini ifade eden Bektaş, "Devrimin başından bu yana binlerce okul, onlarca üniversite kuruldu. On yıl sonra geriye dönüp çocuklara rejimin verdiği dersleri mi vereceğiz. Biz devrimi niye yaptık o zaman? Bu nedenle halk da çok tepkili. Bu talepleri de kabul edilecek gibi değil. Binlerce öğrenci kendi dillerinde kültürlerini, tarihlerini okuyorlar. Şimdi ne tarihimizin, ne dilimizin, ne kültürümüzün yer almadığı bir eğitime mi döneceğiz. Biz devrimi bunlar için yaptık. Çocuklar da bu bilinçle eğitim görüyorlar. Bunu biz de kabul etmeyiz, toplum da kabul etmez. Bunlar devrimin kazanımlarıdır” dedi.
 
KÜRTLER VE ARAPLAR AYRIŞTIRILIYOR
 
Bektaş, ENKS’nin yine Kürtlerin yaşadığı bölgelerde yönetimin Kürtlerden oluşması ve tüm yetkilerin Kürtlere verilmesinin yanı sıra diğer bölgelerin önemsenmemesi gerektiği yönündeki taleplerinin de zorlayıcı olduğunu belirtti. Bektaş, bu konuda şunları ifade etti: “Bu bölgeler tamamen Kürt değil. Kürt, Arap, Süryani ve diğer halklarla ortak bir yönetim kurduk. Şimdi Kürt bölgelerini Kürtler yönetsin diyemeyiz. Bunu yaparsak özerk yönetim projesine ters düşeriz. Eğer özerk yönetim tüm dünyada bu kadar olumlu karşılanıyorsa tüm halkların, inançların, farklılıkların eşit bir şekilde kendilerini temsil ve ifade etme projesinden kaynaklanıyor. Bu yönetim, demokrasi kriterleri üzerine kuruldu. Bu nedenle Kürt bölgelerinde Kürt yönetimi olması projemize ters. Biz bu konularda anlaştık. Hali hazırda bir yönetim var, nasıl daha da güçlendirebiliriz, nasıl kalıcılaştırabiliriz bunu düşünmemiz gerekiyor.” 
 
‘HALKIN DA İNANCI KALMADI’
 
Tartışmaların yüzde 90’ını aştıklarını, askeri anlaşmaların ise Duhok Anlaşması kapmasında QSD ile yapılacak görüşmelerle belirleneceğini dile getiren Bektaş, daha önce tartışılan konuları yeniden gündeme getirip oyalanmasalardı şimdiye kadar bir sonuca ulaşmış olacaklarını vurguladı. Bektaş, “neden bir yıldır anlaşma sağlanamadı diye” sorgulayan  halkın da artık sürece inancının kalmadığını belirtti.
 
'TARİHİ BİR FIRSAT VAR’
 
Her şeye rağmen masaya dönmek için hazır olduklarını ifade eden Bektaş, “Kürtlerin birliğinin Suriye’nin sorunlarının çözümünün anahtarı” olduğunu söyledi. Toplantılarda tek ses olarak temsil edilmenin önemli olduğuna belirten Bektaş, hem Kürtlerin hem Arapların hem de Süryanilerin parçalılığının sorunu derinleştirdiğini dile getirdi. Birliğin önemine işaret ederek Kürtlerin önünde tarihi bir fırsat olduğunun altını çizen  Bektaş, “Kürtler demokratik özerklik projesinin sahibidirler. Dünya bu projeden ilham alıyor. Bu nedenle biz de ulusal birliğin öneminin bilinciyle hareket ediyoruz. Gücümüz birliğimizdedir” dedi.
 
ENKS’YE ÇAĞRI YAPTI
 
Önümüzdeki aylarda görüşmelerin yeniden başlamasını beklediklerini de paylaşan Bektaş, ENKS’ye şu çağrıda bulundu: “Biz hazırız. ENKS’ye de çağrımız onların da bu sorumlulukla meseleye yaklaşmalıdır. Bu meselenin çözümünü herkes istiyor. Hem Kürtler için hem Suriye’nin geleceği için hem Kürdistan’ın dört parçası için önemlidir. Biz bu sorumlulukla yaklaşıyoruz.” 
 
TÜRKİYE STATÜYE ENGEL
 
Özerk Yönetimin statüsünün tanınması için uluslararası alanda yürütülen diplomasi faaliyetleri hakkında da bilgi veren Bektaş, hem Suriye’nin sorunlarının çözümüne ilişkin toplantılarda hem de statünün tanınmasının önündeki en büyük engelin Türkiye olduğunu söyledi.
 
Türkiye’nin ilişkilerini kullanarak söz konusu devletlerin kararlarını ve Özerk Yönetimin toplantılarda yer almasını engellediğini dile getiren Bektaş, “Biliyoruz ki Özerk Yönetimin şimdiye kadar tanımamasının en önemli nedeni Türkiye’nin çabalarıdır. Gerçekleşen tüm toplantılarda Türkiye yer alıyor. Bütün gücüyle bunu önlemeye çalışıyor. Birçok devletle çıkar ilişkileri var. Bir şey yapmaya kalktıkları zaman Türkiye’yi ikna etmeleri gerekiyor. Kürtlerin toplantılara katılmalarını engelliyor, sürekli hedef gösteriyor” dedi.
 
DİPLOMASİ İLE FİKİRLER DEĞİŞTİ
 
Bektaş, buna rağmen gelişen direniş ve oluşturulan demokratik sistemin dünyanın her tarafından gıpta ile izlendiğini ifade etti.
 
Başta Avrupa devletleri olmak üzere pek çok devletin sürekli temsilciler göndererek hem ilişki kurduğunu hem de gözlemlerde bulunduğunu kaydeden Bektaş, diplomatik görüşmelerin de etkisiyle pek çok devletinin yaklaşım ve görüşünün değiştiğini, bunların da bir kazanım olduğunu belirterek, tüm güçleriyle devrimin kazanımlarını kalıcı hale getirmeye çalıştıklarının altını çizdi.
 
MA / İdris Sayılğan
 

Diğer başlıklar

20:32 HDP'li Gökoğlu darp edilerek gözaltına alındı
20:06 Koronadan 185 vefat, 19 bin 357 yeni vaka tespiti
19:56 Şırnak'ta askeri operasyon başlatıldı
18:16 Aydeniz: İmralı tecridine karşı mücadeleyi yükseltelim
18:05 Mardin Valiliği Kürtçe tiyatroyu engelledi
17:54 TBB’de Feyzioğlu dönemi kapandı: Yeni başkan Sağkan oldu
17:46 İhraç öğretmenler 2 günlük eylemlerini sonlandırdı
17:08 HDP Gençlik Meclisi'nden bağımlılığa karşı halk buluşması
16:46 Amed Sağlık Platformu'ndan iş bırakma çağrısı
16:39 Amedspor tek golle kazandı
15:55 Tencere tavalı 'geçinemiyoruz' eylemi
15:41 İkizdere’deki ekolojik yıkıma tepki
15:28 Uğur ve Özak işçileri taleplerini sıraladı
15:13 Gazeteci Mimar Kaya gözaltına alındı
14:29 Kadınlar temsilde eşitlik için yürüdü
13:59 DBB'nin usulsüzlükleri Sayıştay raporunda
13:46 Adana'da ulaşıma zam
13:15 Adalet Nöbeti’nde mücadele vurgusu
12:51 TBB’de delegeler 3 ayrı sandıkta oy kullanıyor
11:51 Bilirkişi: Ordu’da HES’in kamu yararı yok
11:48 Federe Kürdistan'da öğrenciler yeniden eylemde
11:30 KDP’ye DAİŞ'e karşı mücadele için verilen silahlar Kürtlere karşı kullanılıyor
11:24 Şenyaşar ailesi: Temeli adalet olmayan hükümetler yıkılır
11:15 HDP Kadın Meclisi: Yoksulluk dayatmasına karşı tek çözüm ortak mücadele
09:57 KHK’yle kapatılan üniversitenin arşivi kayıp
09:46 İran sınırında bir cenaze bulundu
09:24 Şırnak’ta ‘OHAL’ sürüyor: Köylere girişler yasak
09:19 5 yıldır mücadeleden vazgeçmiyor
09:16 Rusya Ukrayna’ya saldırır mı?
09:11 Av. Ergül: Musa Orhan tutuklanmalı
09:10 KESK toplumsal cinsiyete dayalı bütçe için meydanlara çıkıyor
09:09 ‘Ekonomi iktidarın değişmesiyle düzelir’
09:08 Sur’da evleri yıkılan aile dükkanda yaşıyor
09:07 ‘Dövizdeki artışla zarara uğrayan çiftçi tarımdan vazgeçti’
09:02 Barış Anneleri: Onlar hepimizin çocukları
09:00 05 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
01:24 TBB Başkan adayı Sağkan: TTB’yi kişisel ikballerden arındırma zamanı geldi
04/12/2021
22:32 İran'da nükleer santrali yakınlarında patlama
21:52 Hannover'de kimyasal silah protestosu
20:31 Cizre'de AKP'li başkanın ağabeyine silahlı saldırı
20:14 Fransa'da sağlık çalışanlarından protesto
19:54 Koronadan 228 kişi daha yaşamını yitirdi
19:00 Haber takibi engellenen gazeteci İHD’ye başvurdu
18:51 Midyat'ta gözaltı arbedesi: 2'si polis 3 yaralı
18:46 Aydeniz: Tüm sorunların çözüm adresi İmralı'dır
18:19 TBB Genel Kurulu seçimlerine çağrı: Korkuyu defedelim
18:02 Dersim’de bir astsubay yaşamını yitirdi
17:13 Avukat Emekçi: AK Öcalan kararıyla Türkiye’ye yol gösteriyor
17:05 İhraç edilen öğretmenler eylem başlattı
17:00 İzmir’de sağlıkçılardan miting: Yönetmeliği geri çekin
16:01 Sınıra yürüyen Barış Anneleri'ne KDP engeli
15:44 İHD bölge şubeleri: İpek Er için adalet
15:27 Urfa Cezaevi'nde 'Kürtçe halay' soruşturması
15:20 Kılıçdaroğlu: Türkiye'yi Saray'ın vesayetinden kurtaracağız
15:19 KESK'ten 21 öğretmenin ihraç edilmesine tepki
15:11 Eğitim Sen’den ‘toplumsal cinsiyet' kampanyası
15:06 Hasta tutuklu Demir 2 yıldır tedavi edilmiyor
15:01 Ağır hasta 6 tutuklunun durumuna dikkat çekildi
14:57 Tutuklu ailelerine ziyaret: Nöbetiniz onurumuzdur
14:39 Hasta tutuklu Bekmezci'nin tahliyesi istendi
14:26 Sokakta yaşayan bir kişi yaşamını yitirdi
14:17 'Berke ve Perit’i alacağız, Naci’yi göndereceğiz'
13:58 TBB Genel Kurulu başladı, Feyzioğlu baroları suçladı
13:48 Cumartesi İnsanları: 3 bin yıl geçse de davamızın takipçisiyiz
13:47 Adalet Nöbeti 19'uncu gününde
13:46 HDK’den erkek egemenliğine karış direniş ve mücadele konferansı
13:17 Silopi’de tecrit protestosu
13:12 Mardin kayyımının Sayıştay Raporu: Hukuksuz vergi toplandı, ihaleler usulsüz yapıldı
12:52 Dicle Anter'den Şenyaşar ailesine ziyaret
12:51 Kışanak'tan Adalet Nöbeti'ne destek: Herkes harekete geçmeli
12:38 29 yıl önce kaçırılan Akyıldız’ın akıbeti soruldu
12:14 Urfa'da kaza: 3 ölü, 4 yaralı
12:06 HDP’den bütçeye şerh: Toplumsal adaletsizlik derinleştirildi
11:50 Bin 52 kadın avukattan TBB Genel Kurulu’na çağrı
11:43 AKP'li Ünal’a 'niye kimse gelmedi' tepkisi: Gübreye yüzde 500 zam geldi
11:37 HDP Gençlik Meclisi'nden kongre çağrısı: Krizi mücadeleyle aşacağız
11:34 Türkdoğan: Öcalan’ın durumu artık AK'nin gündeminden düşmeyecek
11:26 Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 271'inci gününde
11:02 Boya yerine kahve, fırça yerine iğne kullandı
10:48 51 kadın tutukluya ‘halay' ve ‘Kürtçe şarkı’ cezası
10:09 Sêmalka’da nöbet eylemi 61’inci gününde
10:07 AKPM üyesi Hunko: İmralı’ya gidişimi Türkiye engelliyor
09:50 Gülüm: Kadın özgürlük mücadelesinde ısrar etmek gerek
09:48 Anneler 'Adalet' talebiyle direniyor
09:30 Uyuşturucu davasında uzman çavuşlara ceza, karakol komutanına beraat
09:11 ‘Tarım politikasının değişmesi gerekiyor’
09:08 İstanbullular: Hükümet istifa etsin, erken seçim olsun
09:07 İnfazı yakılan tutuklunun ailesi: Hukuksuzluğa karşı direneceğiz
09:05 Çalışkan: Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı
09:02 Van'ın otlu peyniri dolarla yarışıyor!
09:00 Dengbêjliğiyle Kürt tarihine ışık tutuyor
09:00 Koçerlerden yasaklara ve kalekollara tepki: Yaylalar bizim
09:00 Boşaltılan köy şimdi de maden tehdidi altında
09:00 04 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
00:03 Emekli hakim polislerce darp edildi
03/12/2021
22:48 Eren Keskin’in evine polis baskını
21:47 Mali’de BM konvoyuna saldırı: 1 ölü, 1 yaralı
19:46 Kovid-19’dan 187 yeni vefat
19:38 Urfa Barosu’nda avukatlara Kürtçe kurs
19:10 ‘Engelli tutuklular üzerindeki işkence son bulsun’