Öğrencilerden barınma sorunu ve ÖGB şiddeti protestosu

img
İSTANBUL - İstanbul Teknik Üniversitesi’nde bir araya gelen öğrenciler, barınma sorunu ve Özel Güvenlik Birimi'nin şiddetini protesto etti.  
 
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Dayanışması, barınma sorunu ve üniversite güvenliğinin öğrencilere yönelik şiddetine dair açıklama yaptı. Üniversitenin Arı Kapısı'nda yapılan açıklamaya Boğaziçi, Yıldız Teknik ve Koç üniversiteleri öğrencileri de destek verdi. “İTÜ yurtları istiyoruz” ve “ÖGB terörünü kabul etmiyoruz” yazılı pankartlar taşıyan öğrenciler, sık sık “Barınma hakkımız engellenemez” sloganı attı. 
 
BARINMA SORUNU
 
Protestoda konuşan dayanışma üyelerinde Asrın Balaban, öğrencilerin ülkenin geleceği olduğuna dikkati çekerek, barınma sorununun ortadan kaldırılmasını istedi. Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Meclisi'nden Çağan Aras Arslan, barınma sorunlarına çözüm bulunmamasına tepki gösterdi. Koç Üniversiteliler Dayanışması'ndan Kevser Turan, sorunları çözüme kavuşana kadar sokaklarda olacaklarını vurguladı.  
 
TALEPLER
 
İTÜ Dayanışması'ndan Turan Uykun, öğrencilerin yaşadığı barınma sorununa değindi. Uykun, öğrencilerin yurt sorunu nedeniyle kiralık evlere yöneldiğini söyledi. Hiçbir taleplerinin karşılık bulmadığını ifade eden Uykun, şu talepleri sıraladı: "Acilen yeni yurtların yapımına başlanması gerekiyor. Kontenjanların devamlı artmasına rağmen yurt kapasitelerinde hiç artış olmaması sonucu yedek listeleri 2 bin kişiye kadar uzanıyor. Bu yüzden yedek listesindeki arkadaşlarımızın mağduriyetinin derhal giderilmesi ve yurt kapasitelerinin arttırılması gerekiyor. Öğrencilerin ödeyemeyeceği boyutlara ulaşan yurtlara zamların geri çekilmesi, okul içerisinde oluşturulan rant kapılarından elde edilenlerin üzerine bir de yurtlar aracılığıyla öğrencinin sırtından kar elde eden vakıfların üniversiteden kovulması gerekir."  
 
ÖZEL GÜVENLİK SALDIRISI 
 
Uykun, 18 Ekim’de barınma sorununa dikkati çekmek için Merkezi Derslik Binası’nda bir gün boyunca zaman geçirdiklerini ve bu sırada Özel Güvenlik Birimi'nin (ÖGB) saldırısına maruz kaldıklarını aktardı. Uykun, "2 yıl önce de güvenlikler boğazımıza sarılmıştı. Bugün de kendilerinde, bizleri tekmelerle, üzerimize basa basa Merkezi Derslik Binası’ndan çıkarma haddini buluyorlar. Bunun sebebinin ÖGB’lerin saldırılarının rektörlük emriyle gerçekleşmesi olduğunu biliyoruz. Ayrıca saldırı uygulayan güvenliklere dair hiçbir işlem yapılmıyor olması kampüsteki güvenlik şiddettini meşrulaştıran bir zemin hazırlamaktadır" diye konuştu. 
 
BASKILARIN AMACI
  
"Üniversitemizde ÖGB terörünü kabul etmiyoruz” diyen Uykun, şöyle devam etti: “Güvenlik tacizi tüm okullarda rutin bir pratiğe dönüşmüştür. Bu da yetmezmiş gibi kampüslere kolluk kuvvetleri sokulmaktadır. Üniversitelerin asıl öznesi olan öğrencilerin, hakkını bile savunmasına tahammülü olmayanlar tarafından üniversitelerde ‘okulunuzu bitirin, etliye sütlüye karışmayın’ fikri örgütlenmek istemektedir. Bizler bir araya geldikçe haklarımızı alıyor, özgürleşiyoruz. Taleplerimiz etrafında gerçekleştirdiğimiz tüm eylemlilikler boyunca üzerimize yapıştırılmak istenen ‘kayıtsız ve örgütsüz’ bir kere daha boşa çıkarmış olduk."