Üniversite öğrencileri: Birleşerek hakkımızı alabiliriz

img

HABER MERKEZİ -  Ev kiraları ve yurtların fahiş fiyatlarına karşı park ve bahçelerde kalarak protesto eylemlerini sürdüren üniversite öğrencileri, “Binlerce genç birleşip bu düzene karşı barınma hakkını da, parasız eğitim hakkını da alabiliriz” dedi.

 
Ev kiraları ve yurtların fahiş fiyatlara karşı gece dışarıda kalarak durumu protesto eden üniversite öğrencilerinin eylemleri devam ediyor.  Öğrenciler, Türkiye’nin dört bir yanında parklarda sabahlayarak gerçekleştirdikleri protesto gün geçtikçe yayılıyor. İstanbul’un çeşitli yerlerinde öğrenciler parklarda kalıyor. Gençlik Hareketi Koordinasyonu, Şişli’de bulunan Maçka Parkı’nda, “Barınamıyoruz Hareketi” Levent’te bulunan bir parkta, “Yurtsuzlar Hareketi” ise Kadıköy’de bulunan Moda Parkı’nda protestolarına devam etti.
 
BARINMA SORUNU
 
Maçka Parkı’nda bir araya gelen Gençlik Hareketi Koordinasyonu, parkta yere eşyalarını sererek açıklama yaptı. Gençlik Hareketi Koordinasyonu üyesi Ece Köroğlu, öğrenciler olarak barınma sorunu yaşadıklarını ifade ederek, “Devlet yurtları dolmuş durumda, öğrenciler sürekli yedeklere atılıyor. Kiralar katlanarak arttı. Buna karşı bir çözüm bulunmuyor” dedi.
 
SON 10 YILDA 2 YURT
 
Çözümün olduğunu bildiklerini söyleyen Köroğlu, “Barınma sorununa çözüm bulunabilir. Madem çözüm bulmuyorlar biz de taleplerimizi söylüyoruz diyerek yola çıktık. Öncelikli problem yurtların yetersiz olmasıydı. Saraylar neden var, onları yurt yapın. Gereksiz AVM’ler kapatılsın yurt yapılsın diyoruz. İstanbul’da son 10 yılda 2 tane devlet yurdu yapılmış. Onun haricinde hep yandaş vakıflara, derneklere ödenek ayrılmış. Onlar kapatılsın devlet yurdu olsun” diye belirtti.
 
BİRLEŞEREK HAKKIMIZI ALABİLİRİZ
 
Emekçilerde onların çocuklarının zorlu kira fiyatlarıyla yaşamak zorunda olmadığının altını çizen Köroğlu, “Artan kira fiyatlarına karşı devletin denetim yapması gerekir. Gerekirse fahiş fiyatlara karşı kapatmalar yapmasını bekliyoruz. Bu sorunların çözümleri var. Arkadaşlarımız umutsuz olmasınlar. Biz 3-4 kişi birleşip kiralarda oturuyoruz. Binlerce genç birleşip bu düzene karşı barınma hakkını da, parasız eğitim hakkını da alabilir diye düşünüyoruz. Bugün burada sabahlayacağız, yarın başka bir yerde hakkımızı almak için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
Yapılan konuşmanın ardından öğrenciler sohbetler eşliğinde parkta oturmaya başladı. Parkın içinden geçen yurttaşlar öğrencilerin yanına gelerek öğrencilere destek verdi. Öğrenciler parkta sabahlayacaklar.
 
YAĞMURA RAĞMEN DİRENİŞ
 
Kadıköy’de de “Yurtsuzlar” adı altında Moda Sahili’nde bir araya gelen öğrenciler barınma haklarını talep ettiler. Öğrencilere Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Serpil Kemalbay’ın yanı sıra öğrenci örgütleri de destek sundu. Sahilde oturup sohbet eden gençler yağmur yağması üzerine çadır kurdu. Yağmura rağmen eylemlerini sürdüren öğrencilere çevredeki yurttaşlarda yiyecek, içecek getirerek destek sunuyor. Öğrencilerin sahildeki bekleyişleri şarkılar ve halaylar eşliğinde sürüyor.
 
ESKİŞEHİR
 
Eskişehir'de "Kalacak yerimiz yok, #Barınamıyoruz" diyen öğrenciler polis tarafından gözaltına alındı. Ülke geneli kiraların aşırı bir şekilde yükselmesi sonrası kalacak yer bulmakta zorlanan üniversitesi öğrencileri nöbet eylemi yapmak istedi. Eskişehir'de barınma hakkı için nöbet eylemi yapmak isteyen öğrencilere polis müdahale ederek, birçok öğrenciyi gözaltına aldı.
 
ADANA 
 
Adana'da Öğrenci Sendikası üyesi gençler, İnönü Parkı’nda yaptıkları oturma eylemiyle fahiş ev kiralarına ve yurt soruna dikkat çekti. Oturma eylemi yapan öğrenciler, parka gelen polisler tarafından Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirildi. Polis, öğrencilerin izin almadığı gerekçesiyle engelleme çalıştı. Ancak öğrenciler bir süre oturup dağıldı.