TJA aktivisti Bilgin'e 9 yıl hapis

  • kadın
  • 15:17 23 Eylül 2021
  • |
img
DİYARBAKIR - TJA aktivisti Zelal Bilgin'e, "örgüt üyeliği" gerekçesiyle 9 yıl hapis cezası verildi. Cezada indirim hükümlerini uygulamayan mahkeme, tutukluluk halinin devamına karar verdi. 
 
Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Zelal Bilgin'in, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve TJA içerisinde yürüttüğü çalışmaları nedeniyle "örgüt üyeliği” ve "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması, Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Bilgin'in tutuklu bulunduğu Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi'nden Ses Görüntü ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldığı duruşmada, avukatları Sidar Gümüş ve Diyar Çetedir hazır bulundu.
 
İddia makamı, önceki duruşmada ceza istemiyle verdiği mütalaasını yineledi. Kürtçe savunma yapan Bilgin, ayrıca savunmasını yazılı olarak mahkemeye sunduğunu söyledi. Hakkındaki diğer davaların görülmekte olan dava dosyasıyla birleştirildiğini dile getiren Bilgin, reddettiği suçlamaların polisin art niyeti olduğunu belirtti. 
 
Bilgin'in avukatları Sidar Gümüş ve Diyar Çetedir, davanın esasını yakından ilgilendirdiğini söyledikleri tevsii tahkikat taleplerini yineleyerek, müvekkillerine yönelik suçlamaların araştırılmadığı dile getirdi. Tevsii tahkikata dair ara kuran mahkeme heyeti, talebi reddetti.
 
'EĞİTİM VEREMEZ'
 
Gizli tanık ifadelerinin tamamen gerçeğe aykırı olduğunu dile getiren avukat Sidar Gümüş, gizli tanığın Bilgin'in TJA'nın Eş Sözcülüğü yaptığı, “kadro faaliyeti” yürüttüğü ve “örgüt üyeleri”ne sağlık eğitimi verdiği yönündeki beyanlarının doğru olmadığını söyledi. Ebe olan müvekkilinin sağlık eğitimi vermesinin mümkün olmadığının altını çizen Gümüş, "Müvekkilim ebedir. Dolayısıyla kimseye yaralı tedavisi anlamında sağlık eğitimi verebilecek bir pozisyonda değil. Şayet örgüt böyle bir eğitim verdirecekse, bunun için daha ehil kimseleri kullanırdı. Müvekkilim TJA aktivistidir, ama kesinlikle TJA Eş Sözcülüğünü yapmamıştır. Müvekkil kendisi DTK Sözcülüğünü yürüttüğünü söylemektedir" dedi.
 
DTK içerisinde AKP milletvekillerinin da bulunduğu, çeşitli tüzel ve özek kişileri bünyesinde barındıran bir yapı olduğunu dile getiren Gümüş, bunun “örgüt üyeliği” olarak değerlendirilemeyeceğini vurguladı. Müvekkilinin katıldığı eylem ve etkinliklerin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu dile getiren Gümüş, beraat talebinde bulundu. 
 
'BU BEYANLARLA HÜKÜM KURULAMAZ'
 
Avukat Diyar Çetedir, gizli tanığın dinlenilmesi taleplerinin mahkeme tarafından kabul edilmediğini hatırlatarak, gizli tanık ifadelerinin genel geçer mahiyette olan beyanlar olduğunu söyledi. Gizli tanığın beyanlarının soyut kaldığını ifade eden Çetedir, bu beyanlarla hüküm kurulamayacağını kaydederek, müvekkilinin beraat edilmesini istedi.
 
İddia makamı, daha önce ceza istemiyle verdiği mütalaasını tekrarlayarak, Bilgin'in tutukluluk halinin devamı yönünde karar verilmesini istedi.
 
İNDİRİMSİZ 9 YIL HAPİS 
 
Mahkeme, Bilgin'e "örgüt üyeliği” iddiasıyla 9 yıl hapis cezası, "örgüt propagandası yapmak" iddiasından ise beraat kararı verdi. İndirim hükümlerini uygulamayan mahkeme, tutukluluğunun devamı yönünde karar verdi.
 
'3 KEZ AYRI AYRI CEZALANDIRILMALI' ŞERHİ
 
Oy çokluğuyla alınan karara, üyelerden biri muhalefet şerhi düştü. Heyet üyesi, şerhinde, Bilgin'in görülen davasının “örgüt üyeliği” suçlamasının 3 dosyanın birleştirilmesinden oluştuğunu hatırlatarak, "örgüt üyesi olma" suçunun temadi suçlardan olduğunu, sanığın 3 kez "örgüt üyesi olma" suçundan cezalandırılmasını gerektiğini savundu.