'Mahkeme acilen Akbelen'de kesimi durduracak kararı vermeli'

img

MUĞLA- Akbelen Ormanı'nda, maden ocağı için ağaç kesimlerine karşı yürütmeyi durdurma kararının verilmesini isteyen Avukat Arif Ali Cangı,  "Doğaya telafisi mümkün olmayan yaralar açılabilir. Yürütmeyi durdurma kararı derhal verilmeli" dedi.

Muğla'nın Milas ilçesinde İkizköy'de bulunan Akbelen Ormanı'nda,  Limak ve İçtaş Holding'in ortak olduğu Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim A.Ş şirketinin kurmak istediği maden ocağı için ağaçlar kesildi. İkizköylülerin, alanda direniş nöbeti başlatması üzerine ağaç kesimi durduruldu. Kömür sahasının genişletilmesiyle ilgili iki ayrı dava ise sürüyor. 

BİLİRKİŞİLER ALANI İNCELEYECEK

Orman kesimine karşı Muğla 3. İdare Mahkemesi’ne dava açıldı. Mahkemenin talebiyle 30 Temmuz'da bölgeye bilirkişi gidecek ve kesimine başlanan ormanlık alanın madencilik için zorunlu olup olmadığını inceleyecek. Mahkeme ayrıca bilirkişi raporundan yola çıkarak, kamu yararına ilişkin de kararını verecek.

'ORMANLAR ANAYASA GÜVENCESİNDE'

Ağaç kesimlerinin durdurulması için dava açan avukatlardan Arif Ali Cangı, maden şirketinin mahkeme sürecini beklemeden ağaç kesimine devam etme ihtimalinin olduğunu söyledi. Bu yüzden mahkemenin hızlıca yürütmeyi durdurma talebini karara bağlanması gerektiğini vurgulayan Cangı, "Anayasanın 169. maddesi 'Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez' diyor. Salgınlar ve küresel iklim kriziyle boğuştuğumuz bu dönemde sağlıklı yaşamın sürdürülmesinin en önemli güvencesi ormanlarken, derhal yürütmeyi durdurma kararı verilmeli" dedi.

'MAHKEME MADEN MÜHANDİSLERİNİ BİLİRKİŞİ ATADI'

Mahkemenin daha önce keşif için belirlediği 3 bilirkişinin maden mühendisi olduklarını aktaran Cangı, "Maden mühendisleri Yatağan'da falan çalışmışlar. Orman mühendisi olmaları gerekirken maden mühendislerini bilirkişi atamış mahkeme. Hemen itiraz edip billirkişilerin değiştirilmesini talep ettik ve kabul edildi" diye konuştu. 

'DOĞANIN YARALARI TELAFİ EDİLEMEZ'

Yürütmeyi durdurma kararının verilmemesinin bölge halkında ciddi bir güvencesizlik yarattığını belirten Cangı, "İdari izinden sonra bu karar çıksa bile doğada telafisi mümkün olmayan yaralar açılabilir, acil yürütmeyi durdurma kararı verilmesi gereken ender bir durumla karşı karşıyayız” dedi.